Results

Competition: Slovak ranking event (CESOM)

Event: Slovak ranking event (CESOM) - E1 (18.03.2023)

01C     02A     02B     02C     02N     02O     02Q     02S     02U     03B     03Y     06C     07B     12X     14F     15F     17H     17Y     EBB     FBA     HBB     KYS     PEZ     RBA     SKS     SPE     SSN     TKE     TNR     VBA     VIA     VZA     ZMT    

Categories

W 12 A     W 14 A     W 16 A     W 18 A     W 20 A     W 21 A     W 21 B     W 35 A     W 40 A     W 45 A     W 50 A     W 55 A     W 60 A     W 65 A     W 70 A     M 12 A     M 14 A     M 16 A     M 18 A     M 20 A     M 21 A     M 21 B     M 21 C     M 35 A     M 40 A     M 45 A     M 50 A     M 55 A     M 60 A     M 65 A     M 70 A     M 10       MWR        K3         N         

W 12 A

W 14 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Maria Dubynets SKS0955 Športový klub Sandberg 23:27
2 Diana Brňáková SKS0952 Športový klub Sandberg 26:33 + 3:06
3 Lucia Syrová SPE1052 Klub OB Sokol Pezinok 26:34 + 3:07
4 Zina Máčajová SKS0954 Športový klub Sandberg 27:22 + 3:55
5 Lucia Lanátorová RBA1051 TJ Rapid Bratislava 30:01 + 6:34
6 Petra Nina Macháčková VIA0951 Viatoris 31:45 + 8:18
7 Juliana Szlováková FBA1053 ŠK Farmaceut Bratislava 32:41 + 9:14
8 Anna Tomašová 01C10BC Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos 33:40 + 10:13
9 Martina Schwarzová EBB0951 TJ Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica 38:34 + 15:07

W 16 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Nina Jurčíková VZA0752 Slávia Žilinská univerzita 19:41
2 Maja Volkova VZA0951 Slávia Žilinská univerzita 20:19 + 0:38
3 Hana Šipošová SPE0951 Klub OB Sokol Pezinok 21:06 + 1:25
4 Adela Marková SPE0755 Klub OB Sokol Pezinok 21:38 + 1:57
5 Ella Michaela Patrášová HBB0951 ŠK HADVEO Banská Bystrica 23:03 + 3:22
6 Lucia Vorlíčková SKS0851 Športový klub Sandberg 27:49 + 8:08

W 18 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Ema Michačová HBB0551 ŠK HADVEO Banská Bystrica 30:10
2 Rebecca Herna FBA0553 ŠK Farmaceut Bratislava 30:16 + 0:06
3 Lucia Šipošová SPE0654 Klub OB Sokol Pezinok 34:45 + 4:35
4 Alžbeta Baloghová SPE0556 Klub OB Sokol Pezinok 35:30 + 5:20
5 Martina Vorlíčková SKS0551 Športový klub Sandberg 51:52 + 21:42

W 20 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Lenka Porubská TNR0451 ŠK Triturus Nitra 35:19
2 Miroslava Velgosová TKE0351 Klub OB ATU Košice 39:27 + 4:08
3 Barbora Zelníková SPE0457 Klub OB Sokol Pezinok 41:22 + 6:03
4 Gabriela Trepáčová VZA0351 Slávia Žilinská univerzita 41:30 + 6:11
5 Martina Dorozlová SPE0456 Klub OB Sokol Pezinok 43:07 + 7:48
6 Sofia Sekaninová TKE0451 Klub OB ATU Košice 43:30 + 8:11

W 21 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Barbora Pijáková SPE9451 Klub OB Sokol Pezinok 37:22
2 Ela Mižúrová HBB9352 ŠK HADVEO Banská Bystrica 42:21 + 4:59
3 Marta Wartiaková FBA8252 ŠK Farmaceut Bratislava 43:23 + 6:01
4 Zuzana Kováčová SPE0256 Klub OB Sokol Pezinok 45:24 + 8:02
5 Ľudmila Hančárová KYS9451 Klub OB Kysak 45:34 + 8:12
6 Katarína Labašová TKE8351 Klub OB ATU Košice 46:54 + 9:32
7 Jana Macinská TKE8651 Klub OB ATU Košice 47:07 + 9:45
8 Sandra Ivanková TKE0253 Klub OB ATU Košice 54:23 + 17:01

W 21 B

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Andrea Papugová TKE9751 Klub OB ATU Košice 41:15
2 Eva Farkašová SSN9053 KOB Čingov Spišská Nová Ves 42:44 + 1:29
3 Lenka Jablonovská SPE9063 Klub OB Sokol Pezinok 47:53 + 6:38
4 Andrea Papugová VZA9351 Slávia Žilinská univerzita 47:59 + 6:44
5 Adéla Navrátilová VBA0251 ŠK VAZKA Bratislava 54:26 + 13:11
6 Viktória Roháčová TKE0051 Klub OB ATU Košice 54:32 + 13:17
7 Michaela Velgosová TKE0151 Klub OB ATU Košice 60:33 + 19:18
8 Andrea Hríbiková HBB8451 ŠK HADVEO Banská Bystrica 62:05 + 20:50
9 Simone Skrúcaná VBA9151 ŠK VAZKA Bratislava 63:49 + 22:34
10 Khrystyna Myhovych SPE0255 Klub OB Sokol Pezinok 70:25 + 29:10
11 Monika Greschnerová SSN9952 KOB Čingov Spišská Nová Ves 74:38 + 33:23
12 Vladimíra Kutajová VZA9352 Slávia Žilinská univerzita 88:07 + 46:52

W 35 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Silvia Chupeková VZA7250 Slávia Žilinská univerzita 44:46
2 Jela Furuczová FBA7151 ŠK Farmaceut Bratislava 45:48 + 1:02
3 Tetiana Shuniakova SKS8751 Športový klub Sandberg 47:36 + 2:50
4 Monika Urbanová SKS7751 Športový klub Sandberg 50:48 + 6:02
5 Alena Bukovacová FBA7451 ŠK Farmaceut Bratislava 55:30 + 10:44
6 Natália Macháčková VIA8551 Viatoris 75:34 + 30:48
Ľubomíra Ježíková SPE8351 Klub OB Sokol Pezinok MP

W 40 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Jana Styková 14F80AA Rasad 41:32
2 Katarína Fedorová SPE7451 Klub OB Sokol Pezinok 41:47 + 0:15
3 Renáta Barcíková 02Q67AA BK Sliač 47:23 + 5:51
4 Kathrin Kollndorfer 17Y82AA (AUT) HSV Großmittel 55:10 + 13:38
5 Petra Kotuliaková FBA7552 ŠK Farmaceut Bratislava 56:53 + 15:21
6 Táňa Bednáriková SSN7952 KOB Čingov Spišská Nová Ves 57:22 + 15:50
7 Janka Balintova 63:41 + 22:09
8 Katarína Sýkorová FBA8253 ŠK Farmaceut Bratislava 63:59 + 22:27
9 Zuzana Kapinusová SSN8352 KOB Čingov Spišská Nová Ves 65:55 + 24:23
10 Ivana Bartalosová SKS78AC Športový klub Sandberg 84:01 + 42:29
11 Lenka Slaná 96:04 + 54:32
Jana Školeková SKS79AB Športový klub Sandberg MP
Martina Szentkeresztyová SSN7951 KOB Čingov Spišská Nová Ves MP

W 45 A

W 50 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Zuzana Poštulková VZA7051 Slávia Žilinská univerzita 28:22
2 Barbora Šmelíková VBA6951 ŠK VAZKA Bratislava 29:24 + 1:02
3 Valéria Kuráková TKE7151 Klub OB ATU Košice 32:04 + 3:42
4 Táňa Časnochová HBB7051 ŠK HADVEO Banská Bystrica 34:38 + 6:16
5 Ivana Hasprová 01C70AA Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos 36:19 + 7:57
6 Zuzana Šipošová SPE7351 Klub OB Sokol Pezinok 38:52 + 10:30
7 Eva Trepáčová VZA7053 Slávia Žilinská univerzita 42:35 + 14:13
8 Silvia Kutišová 43:00 + 14:38
9 Sandra Dornstauder 03B70AB (AUT) HSV OL Wiener Neustadt 43:54 + 15:32
10 Oksana Velgosová TKE7351 Klub OB ATU Košice 44:49 + 16:27
11 Marta Jonášová SKS6951 Športový klub Sandberg 45:23 + 17:01
12 Dana Barčová SSN7152 KOB Čingov Spišská Nová Ves 57:46 + 29:24

W 55 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Eva Mušinská TKE6451 Klub OB ATU Košice 34:32
2 Jana Franková KYS6651 Klub OB Kysak 34:46 + 0:14
3 Jana Šmelíková HBB6651 ŠK HADVEO Banská Bystrica 35:01 + 0:29
4 Mária Kováčová TKE6751 Klub OB ATU Košice 37:58 + 3:26
5 Lenka Matyášová 02B64AA (CZE) Lokomotiva Ingstav Brno 42:18 + 7:46
6 Irena Peřinková 02N65AA (CZE) BETA URSUS Orienteering 43:37 + 9:05
7 Anna Mária Jergušová TKE6651 Klub OB ATU Košice 94:57 + 60:25

W 60 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Iveta Pijáková SPE6251 Klub OB Sokol Pezinok 24:30
2 Tamara Denysenko VZA6151 Slávia Žilinská univerzita 28:47 + 4:17
3 Monika Jašková 02C63AA (CZE) TJ KOS Tesla Brno 33:00 + 8:30
4 Taťjana Jánošková RBA6051 TJ Rapid Bratislava 35:45 + 11:15
5 Iva Syslová 36:47 + 12:17
6 Jana Davi ZMT6151 Klub OB Martin 36:55 + 12:25
7 Anna Šimecková 41:26 + 16:56
8 Helena Athanasová TKE5951 Klub OB ATU Košice 42:47 + 18:17
9 Jana Mižúrová FBA6351 ŠK Farmaceut Bratislava 43:23 + 18:53
10 Judita Sádecká TKE6253 Klub OB ATU Košice 50:35 + 26:05

W 65 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Mária Fekiačová VBA5851 ŠK VAZKA Bratislava 37:09
2 Iveta Putnovská TKE5651 Klub OB ATU Košice 40:49 + 3:40
3 Eva Pijáková SPE5751 Klub OB Sokol Pezinok 43:36 + 6:27
4 Angela Maľarová TKE5752 Klub OB ATU Košice 44:52 + 7:43
5 Elena Polakovičová VZA5850 Slávia Žilinská univerzita 44:57 + 7:48
6 Beata Vávrová RBA5651 TJ Rapid Bratislava 46:03 + 8:54
7 Katarína Daříčková FBA5551 ŠK Farmaceut Bratislava 58:04 + 20:55
8 Darina Poláčková SPE5852 Klub OB Sokol Pezinok 63:42 + 26:33
Gunnel Nilsson MP

W 70 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Viola Juhasová ZMT5251 Klub OB Martin 36:48
2 Soňa Kavecká SPE4851 Klub OB Sokol Pezinok 39:04 + 2:16
3 Darina Polónyiová VZA4850 Slávia Žilinská univerzita 41:56 + 5:08
4 Marie Sikorová 03Y48AB (CZE) Baník Ostrava 42:02 + 5:14
5 Marie Fraňová SPE5051 Klub OB Sokol Pezinok 44:02 + 7:14
6 Marta Brzová SPE5351 Klub OB Sokol Pezinok 44:29 + 7:41
7 Eva Králová VBA4751 ŠK VAZKA Bratislava 67:54 + 31:06

M 12 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Šimon Patráš HBB1301 ŠK HADVEO Banská Bystrica 22:10
2 Viktor Ježík SPE1202 Klub OB Sokol Pezinok 25:50 + 3:40
3 Sebastián Brezovský SPE1206 Klub OB Sokol Pezinok 28:10 + 6:00
4 Jakub Dolný SPE1204 Klub OB Sokol Pezinok 30:27 + 8:17
5 Sebastián Furucz FBA1104 ŠK Farmaceut Bratislava 34:12 + 12:02
6 Jakub Eliáš RBA1202 TJ Rapid Bratislava 53:16 + 31:06

M 14 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Michal Marko TKE0901 Klub OB ATU Košice 21:00
2 Boris Kocúr FBA1004 ŠK Farmaceut Bratislava 22:30 + 1:30
3 Vladislav Volkov VZA1002 Slávia Žilinská univerzita 22:38 + 1:38
4 Juraj Knutelský VZA1001 Slávia Žilinská univerzita 23:35 + 2:35
5 Michal Paulus VZA0904 Slávia Žilinská univerzita 23:46 + 2:46
6 Daniel Jozef Nemček SPE0905 Klub OB Sokol Pezinok 23:48 + 2:48
7 Lukáš Bukovác FBA1002 ŠK Farmaceut Bratislava 24:25 + 3:25
8 Ján Tichomír Varga SPE0908 Klub OB Sokol Pezinok 27:19 + 6:19
9 Samuel Polónyi VZA0903 Slávia Žilinská univerzita 30:02 + 9:02
10 Peter Kotuliak FBA1003 ŠK Farmaceut Bratislava 31:18 + 10:18
11 Daniel Szabó SPE1001 Klub OB Sokol Pezinok 35:25 + 14:25
12 Vojtech Bálint VZA1003 Slávia Žilinská univerzita 35:55 + 14:55
13 Andrej Havlík SPE0901 Klub OB Sokol Pezinok 39:48 + 18:48
14 Martin Nosál 40:54 + 19:54
15 Tomáš Nociar SPE1004 Klub OB Sokol Pezinok 41:21 + 20:21
16 Šimon Straka 45:36 + 24:36

M 16 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Daniel Šmelík RBA0702 TJ Rapid Bratislava 29:07
2 Matej Balogh SPE0710 Klub OB Sokol Pezinok 35:45 + 6:38
3 Dávid Cisár SPE0708 Klub OB Sokol Pezinok 37:39 + 8:32
4 Jonatán Furucz FBA0801 ŠK Farmaceut Bratislava 39:04 + 9:57
5 Jakub Lanátor RBA0701 TJ Rapid Bratislava 39:19 + 10:12
6 Ján Dokupil SKS0801 Športový klub Sandberg 42:47 + 13:40
7 Samuel Michač HBB0802 ŠK HADVEO Banská Bystrica 43:39 + 14:32
8 Tomáš Babík VZA0802 Slávia Žilinská univerzita 54:26 + 25:19
9 Mátyás Hujduš KYS0802 Klub OB Kysak 75:44 + 46:37
10 Matúš Mikloš SPE0702 Klub OB Sokol Pezinok 95:44 + 66:37
11 Radek Belan 98:54 + 69:47
12 Damián Dojčar SPE0709 Klub OB Sokol Pezinok 100:26 + 71:19
13 Tobiás Trajanov SPE0711 Klub OB Sokol Pezinok 114:24 + 85:17
14 Maxo Lechan 121:35 + 92:28
Michal Dolný SPE0706 Klub OB Sokol Pezinok MP
Maksym Volkov VZA0701 Slávia Žilinská univerzita MP

M 18 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Tomáš Kasza FBA0503 ŠK Farmaceut Bratislava 27:01
2 Adam Trepáč VZA0501 Slávia Žilinská univerzita 29:11 + 2:10
3 Tomáš Syrový SPE0601 Klub OB Sokol Pezinok 29:53 + 2:52
4 Maroš Dudra KYS0601 Klub OB Kysak 40:58 + 13:57
5 Tomáš Porubčan KYS0501 Klub OB Kysak 46:26 + 19:25
6 Lukáš Kapusta SPE0602 Klub OB Sokol Pezinok 52:48 + 25:47
7 Tomáš Kováč SKS0602 Športový klub Sandberg 55:11 + 28:10

M 20 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Šimon Kukurugya SKS0402 Športový klub Sandberg 31:03
2 Lukáš Mário Novota TKE0302 Klub OB ATU Košice 32:46 + 1:43
3 Šimon Šipoš SPE0406 Klub OB Sokol Pezinok 34:31 + 3:28
4 Richard Sláma TKE0303 Klub OB ATU Košice 36:21 + 5:18
5 Tomáš Šipoš SPE0311 Klub OB Sokol Pezinok 38:30 + 7:27
6 Samuel Dokupil SKS0304 Športový klub Sandberg 57:54 + 26:51

M 21 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Filip Jančík SPE0604 Klub OB Sokol Pezinok 35:53
2 Tomáš Mušinský TKE9301 Klub OB ATU Košice 37:05 + 1:12
3 Dušan Sláma TKE9801 Klub OB ATU Košice 37:54 + 2:01
4 Erik Simkovics 06C89AA (AUT) OLC Wienerwald 41:09 + 5:16
5 Martin Roháč TKE0301 Klub OB ATU Košice 43:10 + 7:17
6 Miroslav Papuga TKE9002 Klub OB ATU Košice 45:05 + 9:12
7 Peter Mižúr FBA9101 ŠK Farmaceut Bratislava 45:15 + 9:22
8 Adam Tysz TKE8703 Klub OB ATU Košice 46:06 + 10:13
9 Lukáš Simočko TKE0003 Klub OB ATU Košice 46:08 + 10:15
10 Maroš Bukovac FBA7601 ŠK Farmaceut Bratislava 49:58 + 14:05
11 Štefan Šurgan VZA7903 Slávia Žilinská univerzita 52:40 + 16:47
12 Lukáš Cintula 01C91AA Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos 56:25 + 20:32
13 Mikuláš Novota TKE6002 Klub OB ATU Košice 65:45 + 29:52
14 Martin Polyácsko TKE0102 Klub OB ATU Košice 80:19 + 44:26
Medard Féder PEZ0102 Klub OB AŠK Pezinok MP
Pavol Bukovac FBA8102 ŠK Farmaceut Bratislava MP

M 21 B

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Dávid Franko KYS9301 Klub OB Kysak 29:39
2 Ján Kvaka KYS9002 Klub OB Kysak 32:49 + 3:10
3 Tomáš Sokol KYS9103 Klub OB Kysak 33:14 + 3:35
4 Matej Kukurugya SKS0103 Športový klub Sandberg 34:36 + 4:57
5 Andrej Mikloš SPE0401 Klub OB Sokol Pezinok 35:08 + 5:29
6 Šimon Mižúr FBA9401 ŠK Farmaceut Bratislava 36:30 + 6:51
7 Alex Adamek 01C02AD Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos 38:43 + 9:04
8 Adam Havlík SPE0201 Klub OB Sokol Pezinok 43:34 + 13:55
9 Tomáš Jánoška RBA9301 TJ Rapid Bratislava 43:58 + 14:19
10 Dominik Lapornik 17Y89AA (AUT) HSV Großmittel 46:50 + 17:11
11 Viktor Tomkovič 01C89AC Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos 49:32 + 19:53
12 Michal Paško RBA9903 TJ Rapid Bratislava 54:35 + 24:56
13 Jaroslav Fitzek 01C90AF Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos 58:46 + 29:07
Peter Karch SPE9112 Klub OB Sokol Pezinok MP

M 21 C

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Matúš Porubčan KYS89AA Klub OB Kysak 34:46
2 Juraj Nemec EBB8901 TJ Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica 37:42 + 2:56
3 Dušan Mišány 41:57 + 7:11
4 Peter Macinský TKE8603 Klub OB ATU Košice 45:58 + 11:12
5 Miroslav Hríbik HBB8501 ŠK HADVEO Banská Bystrica 53:20 + 18:34
6 Adam Navrátil VBA9901 ŠK VAZKA Bratislava 78:56 + 44:10
7 Michal Tomašovič SPE8902 Klub OB Sokol Pezinok 95:33 + 60:47
8 Phillip Štubňa RBA9304 TJ Rapid Bratislava 95:34 + 60:48
9 Vladyslav Myrets SKS8902 Športový klub Sandberg 96:40 + 61:54

M 35 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Jozef Chupek VZA7101 Slávia Žilinská univerzita 29:59
2 Miroslav Lago VBA7601 ŠK VAZKA Bratislava 32:13 + 2:14
3 Tomáš Drenčák TKE8502 Klub OB ATU Košice 32:38 + 2:39
4 Miroslav Kollár KYS8801 Klub OB Kysak 34:36 + 4:37
5 Jozef Pelikán HBB8401 ŠK HADVEO Banská Bystrica 36:43 + 6:44
6 Rastislav Szabó HBB8701 ŠK HADVEO Banská Bystrica 37:17 + 7:18
7 Marián Mikluš RBA7204 TJ Rapid Bratislava 37:26 + 7:27
8 Matthias Poell 06C72AA (AUT) OLC Wienerwald 39:56 + 9:57
9 Dušan Furucz FBA7101 ŠK Farmaceut Bratislava 40:43 + 10:44
10 Július Macháček SKS8402 Športový klub Sandberg 41:49 + 11:50
11 Martin Bednárik TNR7201 ŠK Triturus Nitra 42:27 + 12:28
12 Bernhard Koiser 03B87AA (AUT) HSV OL Wiener Neustadt 44:31 + 14:32
13 Lukáš Poláček SPE8601 Klub OB Sokol Pezinok 44:32 + 14:33
14 Oleh Volkov VZA8701 Slávia Žilinská univerzita 48:40 + 18:41
15 Martin Macháček VIA8201 Viatoris 50:41 + 20:42
16 Matej Ďuriš VIA8601 Viatoris 62:49 + 32:50

M 40 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Markus Plohn 03B82AA (AUT) HSV OL Wiener Neustadt 28:38
2 Mikuláš Šabo RBA7820 TJ Rapid Bratislava 34:19 + 5:41
3 Georg Wittberger 03B70AA (AUT) HSV OL Wiener Neustadt 34:36 + 5:58
4 Alexander Volkov VZA8002 Slávia Žilinská univerzita 36:21 + 7:43
5 Dušan Hrnčiar FBA7703 ŠK Farmaceut Bratislava 38:08 + 9:30
6 Michal Pavelek SPE7902 Klub OB Sokol Pezinok 38:47 + 10:09
7 Tibor Lanátor RBA7903 TJ Rapid Bratislava 43:25 + 14:47
8 Igor Patráš HBB7901 ŠK HADVEO Banská Bystrica 44:50 + 16:12
9 Marek Koman FBA7905 ŠK Farmaceut Bratislava 45:27 + 16:49
10 Marek Urban SKS7401 Športový klub Sandberg 46:24 + 17:46
11 Juraj Knutelský VZA7902 Slávia Žilinská univerzita 47:00 + 18:22
11 Peter Wartiak FBA8001 ŠK Farmaceut Bratislava 47:00 + 18:22
13 Andrej Patráš HBB8201 ŠK HADVEO Banská Bystrica 48:13 + 19:35
14 Rastislav Mikluš 14F77AA Rasad 52:26 + 23:48
15 Ivan Syrový SPE8101 Klub OB Sokol Pezinok 53:19 + 24:41
16 Ivan Kotuliak FBA7402 ŠK Farmaceut Bratislava 57:42 + 29:04

M 45 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Milan Dudra KYS7201 Klub OB Kysak 33:28
2 Peter Vandlíček VZA7300 Slávia Žilinská univerzita 33:31 + 0:03
3 Július Porubský TNR7301 ŠK Triturus Nitra 35:18 + 1:50
4 Pekka Lauri 02O65AA (FIN) Keravan Urheiljat 35:23 + 1:55
5 Peter Vorlíček SKS7501 Športový klub Sandberg 37:16 + 3:48
6 Ľuboš Michač HBB7601 ŠK HADVEO Banská Bystrica 39:53 + 6:25
7 Rastislav Dokupil SKS7402 Športový klub Sandberg 42:00 + 8:32
8 Erik Uhrín 44:04 + 10:36
9 Radoslav Kováč SKS7701 Športový klub Sandberg 48:01 + 14:33
10 Andrej Mikloš SPE7503 Klub OB Sokol Pezinok 49:07 + 15:39
11 Štefan Brňák SKS7601 Športový klub Sandberg 51:01 + 17:33
12 Martin Hujduš KYS7202 Klub OB Kysak 55:20 + 21:52
13 Vojtech Balint 59:50 + 26:22
14 Adrián Marko SPE7505 Klub OB Sokol Pezinok 65:58 + 32:30

M 50 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Jozef Pollák TKE6001 Klub OB ATU Košice 30:35
2 Martin Velgos TKE7202 Klub OB ATU Košice 34:37 + 4:02
3 Juraj Šmelík RBA6603 TJ Rapid Bratislava 35:27 + 4:52
4 František Papuga TKE6302 Klub OB ATU Košice 38:41 + 8:06
5 Karel Poštulka VZA7102 Slávia Žilinská univerzita 40:17 + 9:42
6 Igor Porubčan KYS7101 Klub OB Kysak 40:19 + 9:44
7 Peter Borčin 02U70AA nereg. Klub OB BOR Topoľčianky 42:39 + 12:04
8 Milan Kurák TKE6801 Klub OB ATU Košice 42:48 + 12:13
9 Rudolf Brídzik SKS7001 Športový klub Sandberg 51:44 + 21:09
10 Ivan Trepáč VZA7001 Slávia Žilinská univerzita 66:21 + 35:46
11 Marko Paško RBA7001 TJ Rapid Bratislava 79:02 + 48:27

M 55 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Peter Mlynárik VBA6501 ŠK VAZKA Bratislava 32:15
2 Peter Sláma TKE6401 Klub OB ATU Košice 39:38 + 7:23
3 Pavol Šoltés SSN6402 KOB Čingov Spišská Nová Ves 40:00 + 7:45
4 Peter Jurčík VZA6802 Slávia Žilinská univerzita 41:05 + 8:50
5 Martin Jerguš TKE6702 Klub OB ATU Košice 41:21 + 9:06
6 Milan Beleš SPE5901 Klub OB Sokol Pezinok 46:04 + 13:49
7 Michal Eliáš RBA6604 TJ Rapid Bratislava 46:20 + 14:05
8 Martin Barč SSN6801 KOB Čingov Spišská Nová Ves 48:14 + 15:59
9 Rostislav Navrátil VBA6601 ŠK VAZKA Bratislava 48:32 + 16:17
10 František Šoltés SSN6202 KOB Čingov Spišská Nová Ves 52:50 + 20:35
11 Ján Buršík RBA6801 TJ Rapid Bratislava 55:45 + 23:30
12 Róbert Schenk RBA6802 TJ Rapid Bratislava 64:57 + 32:42
13 Emil Kukurugya SKS6603 Športový klub Sandberg 70:00 + 37:45

M 60 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Miroslav Palička SSN5902 KOB Čingov Spišská Nová Ves 28:41
2 Jaroslav Piják SPE5801 Klub OB Sokol Pezinok 29:08 + 0:27
3 György Filö KYS6302 Klub OB Kysak 31:55 + 3:14
4 Karol Janšo TKE6206 Klub OB ATU Košice 33:13 + 4:32
5 Pavol Kebis SPE6004 Klub OB Sokol Pezinok 35:09 + 6:28
6 Milan Jašek 02C62AA (CZE) TJ KOS Tesla Brno 36:04 + 7:23
7 Gerhard Kellner 03B62AA (AUT) HSV OL Wiener Neustadt 36:11 + 7:30
8 Jozef Jánoška RBA5902 TJ Rapid Bratislava 39:25 + 10:44
9 Juraj Nemec EBB6001 TJ Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica 40:16 + 11:35
10 Ján Štubňa RBA5803 TJ Rapid Bratislava 40:57 + 12:16
11 František Priesol RBA5901 TJ Rapid Bratislava 41:16 + 12:35
12 Miloš Paulo SPE6301 Klub OB Sokol Pezinok 41:46 + 13:05
13 Dušan Rybár RBA6202 TJ Rapid Bratislava 43:23 + 14:42
14 Milan Mazúr RBA6201 TJ Rapid Bratislava 43:39 + 14:58
15 Jaroslav Kollár KYS6102 Klub OB Kysak 44:11 + 15:30
16 jozef Šimeček 07B60AA ROB-SZR 44:20 + 15:39
17 Dušan Formanko RBA5801 TJ Rapid Bratislava 46:00 + 17:19
18 Petr Jelínek 48:31 + 19:50
19 Vladimír Tysz TKE6202 Klub OB ATU Košice 67:22 + 38:41

M 65 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Peter Polakovič VZA5501 Slávia Žilinská univerzita 28:53
2 Valentin Pidner 03B56AA (AUT) HSV OL Wiener Neustadt 35:49 + 6:56
3 Nick Dytlewski 02A54AA (AUT) Naturfreunde Wien 36:18 + 7:25
4 Volodymyr Shuniakov SKS5701 Športový klub Sandberg 38:34 + 9:41
5 Jozef Fekiač VBA5801 ŠK VAZKA Bratislava 38:44 + 9:51
6 Slávko Žilinčík TKE5602 Klub OB ATU Košice 42:53 + 14:00
7 Ivan Oravec SPE5502 Klub OB Sokol Pezinok 45:08 + 16:15
8 Pavol Poláček SPE5501 Klub OB Sokol Pezinok 59:07 + 30:14
9 Viktor Mikluš FBA5201 ŠK Farmaceut Bratislava 59:32 + 30:39
10 Viktor Pavelek 01C56AA Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos 79:34 + 50:41

M 70 A

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Franz Ponweiser 03B51AA (AUT) HSV OL Wiener Neustadt 21:56
2 Miroslav Sikora 03Y48AA (CZE) Baník Ostrava 31:43 + 9:47
3 Viktor Vávra RBA5001 TJ Rapid Bratislava 33:25 + 11:29
4 Michal Simočko TKE5302 Klub OB ATU Košice 34:47 + 12:51
5 Helge Bovim 35:19 + 13:23
6 Erwin Schweifer 03B52AA (AUT) HSV OL Wiener Neustadt 41:01 + 19:05
7 Ján Šárfy 42:26 + 20:30
8 Vladislav Piják SPE52AA Klub OB Sokol Pezinok 43:48 + 21:52
9 Stanislav Nosál EBB4601 TJ Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica 45:53 + 23:57
10 Oldřich Denemarek 02N51AA (CZE) BETA URSUS Orienteering 49:29 + 27:33
11 Ivan Zacharovský ZMT5201 Klub OB Martin 50:40 + 28:44
Milan Meriač ZMT4205 Klub OB Martin DNF

M 10

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Tomi Gibala 12X14AA NOK- Narnijský orientačný krúžok 17:37
2 Adam Marko SPE1305 Klub OB Sokol Pezinok 19:38 + 2:01
3 Peter Sumega SPE1303 Klub OB Sokol Pezinok 19:58 + 2:21

MWR

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Richard Kapinus SSN1301 KOB Čingov Spišská Nová Ves 18:55
2 Michal Szentkereszty SSN1501 KOB Čingov Spišská Nová Ves 19:21 + 0:26
3 Danil Myrets SKS1602 Športový klub Sandberg 21:27 + 2:32
4 Krištof Gibala 24:03 + 5:08
5 Tomáš Styk 24:20 + 5:25
6 Veronika Šipošová 25:17 + 6:22
7 Riško Minarech 12X15AA NOK- Narnijský orientačný krúžok 25:26 + 6:31
8 Anna Syrová 26:21 + 7:26
9 Petra Wartiakova FBA1451 ŠK Farmaceut Bratislava 27:09 + 8:14
10 Nela Drencáková 27:42 + 8:47
11 Stanyslav Volkov VZA1501 Slávia Žilinská univerzita 30:18 + 11:23
12 Claudia Kellner 31:20 + 12:25
13 Zuzana Drencáková 31:27 + 12:32
14 Jakub Wartiak FBA1601 ŠK Farmaceut Bratislava 37:08 + 18:13
15 Adela Müllerová VBA18AA ŠK VAZKA Bratislava 40:17 + 21:22
16 Marta Viola Lago VBA17AA ŠK VAZKA Bratislava 40:39 + 21:44
17 Lucia Müllerová VBA1551 ŠK VAZKA Bratislava 40:49 + 21:54
18 Daniel Nemec EBB1801 TJ Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica 46:39 + 27:44
19 Karel Kamarýt 52:37 + 33:42
20 Lukáš Szabó 56:37 + 37:42
21 Ivan Nemec EBB2101 TJ Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica 58:38 + 39:43
22 Zuzana Máčajová SKS1551 Športový klub Sandberg 63:46 + 44:51

K3

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Ján Furucz FBA7201 ŠK Farmaceut Bratislava 39:42
2 Kristína Komanová FBA7853 ŠK Farmaceut Bratislava 41:05 + 1:23
3 Adam Müller VBA8802 ŠK VAZKA Bratislava 45:29 + 5:47
4 Miroslava Babkova FBA7553 ŠK Farmaceut Bratislava 50:01 + 10:19
5 Lenka Paulová SPE8852 Klub OB Sokol Pezinok 54:23 + 14:41
6 Zuzana Miklošová SPE7652 Klub OB Sokol Pezinok 59:20 + 19:38
7 Tibor Novosad FBA7103 ŠK Farmaceut Bratislava 61:17 + 21:35
8 Jozef Nemček SPE7701 Klub OB Sokol Pezinok 67:26 + 27:44
9 Danny Šuník SKS90AB Športový klub Sandberg 68:43 + 29:01
10 Antonin Švejda 17H68AA No Name 69:27 + 29:45
11 Anna Tunová 71:08 + 31:26
12 Michaela Syrová SPE7951 Klub OB Sokol Pezinok 73:43 + 34:01
13 Martin Bartalos SKS0601 Športový klub Sandberg 87:40 + 47:58
14 Daniel Mikluš 14F11AA Rasad 88:22 + 48:40
15 Ondrej Pařízek FBA0604 ŠK Farmaceut Bratislava 96:42 + 57:00
16 Jana Pařízková FBA7352 ŠK Farmaceut Bratislava 101:36 + 61:54
17 Ida Herna FBA7253 ŠK Farmaceut Bratislava 102:44 + 63:02
18 Laura Komínková 160:57 + 121:15
Silvia Tomkovičová 01C88AD Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos MP
Samuel Hostačný SPE0501 Klub OB Sokol Pezinok MP
Simona Miklušová 14F07AA Rasad MP
Andrej Mikluš 14F09AA Rasad MP
Zuzana Zajíčková VBA8654 ŠK VAZKA Bratislava MP
Jakub Forgáč VIA0401 Viatoris DNF

N

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Peter Gröpel 23:55
2 Žofia Fedorová SPE1252 Klub OB Sokol Pezinok 26:09 + 2:14
3 Dagmar Vršková 02S78AA (CZE) SK Žabovřesky Brno 26:42 + 2:47
4 Martina Knutelska 30:52 + 6:57
5 Svrcková Lýdia Adamcová 32:13 + 8:18
6 Peter Ďorďay 01C80AD Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos 33:58 + 10:03
7 Ema Jurašková TKE6453 Klub OB ATU Košice 34:42 + 10:47
8 Michal Vymazal 15F57AA (CZE) neregistr. 36:01 + 12:06
9 Júlia Macháčková SKS0854 Športový klub Sandberg 51:52 + 27:57