Results

Competition: Štúrov Bajúz - Slovak ranking event

Event: Slovak ranking event - E2 (15.05.2022)

01C     02O     06D     12F     BBA     EBB     FBA     HBB     KYS     PEZ     RBA     SKS     SPE     SSN     TBB     TKE     TNR     VBA     VZA     ZMT    

Categories

W -12 A    W -14 A    W -16 A    W -18 A    W -20 A    W 21- B    W 21- E    W 35- A    W 40- A    W 45- A    W 50- A    W 55- A    W 60- A    W 65- A    W 70- A    M -12 A    M -14 A    M -16 A    M -18 A    M -20 A    M 21- B    M 21- D    M 21- E    M 35- A    M 40- A    M 45- A    M 50- A    M 55- A    M 60- A    M 65- A    M 70- A    W -10      M -10      MW-R       K3         N         

W -12 A 2.10 km / 70 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Lucia Syrová SPE1052 Klub OB Sokol Pezinok 23:49
2 Veronika Bobovská SPE1051 Klub OB Sokol Pezinok 24:35 + 0:46
3 Lenka Feriancová 25:02 + 1:13
4 Lucia Lanátorová RBA1051 TJ Rapid Bratislava 29:14 + 5:25
5 Natália Bucková 38:49 + 15:00
6 Hana Máčajová SKS1153 Športový klub Sandberg 71:51 + 48:02
7 Katarína Schwarzová EBB1151 TJ Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica 79:41 + 55:52
8 Juliana Szlováková FBA1053 ŠK Farmaceut Bratislava 88:26 + 64:37
9 Nela Urbanczyková VBA11AA ŠK VAZKA Bratislava 95:31 + 71:42
Anna Tomašová 01C10BC Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos DISK
Gréta Brazdovičová SPE1152 Klub OB Sokol Pezinok DISK
Lara Tesáková DISK
Zuzana Kamanová DNS

W -14 A 3.10 km / 75 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Maja Volkova VZA0951 Slávia Žilinská univerzita 33:05
2 Lucia Vorlíčková SKS0851 Športový klub Sandberg 33:20 + 0:15
3 Ella Michaela Patrášová HBB0951 ŠK HADVEO Banská Bystrica 33:35 + 0:30
4 Hana Šipošová SPE0951 Klub OB Sokol Pezinok 38:57 + 5:52
5 Diana Brňáková SKS0952 Športový klub Sandberg 39:07 + 6:02
6 Alexandra Sára Chudá HBB0852 ŠK HADVEO Banská Bystrica 50:49 + 17:44
7 Klára Brazdovičová SPE0851 Klub OB Sokol Pezinok 51:49 + 18:44
8 Zina Máčajová SKS0954 Športový klub Sandberg 60:37 + 27:32
9 Viktoriya Valyavka VZA0851 Slávia Žilinská univerzita 63:22 + 30:17
10 Ema Jonášová SKS0951 Športový klub Sandberg 64:36 + 31:31
11 Zuzana Marková SPE0952 Klub OB Sokol Pezinok 71:13 + 38:08
12 Júlia Slimáková 72:16 + 39:11
13 Martina Schwarzová EBB0951 TJ Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica 84:33 + 51:28
Tereza Baranovičová SPE0954 Klub OB Sokol Pezinok DISK

W -16 A 4.40 km / 140 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Tereza Kendrová FBA0651 ŠK Farmaceut Bratislava 41:12
2 Nina Jurčíková VZA0752 Slávia Žilinská univerzita 47:29 + 6:17
3 Lucia Šipošová SPE0654 Klub OB Sokol Pezinok 55:41 + 14:29
Anna Plavčanová SPE0757 Klub OB Sokol Pezinok DNS
Lea Kotuliaková FBA0751 ŠK Farmaceut Bratislava DNS

W -18 A 4.90 km / 150 m Split times

W -20 A 5.10 km / 155 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Viktória Kostercová SKS0251 Športový klub Sandberg 46:04
2 Zuzana Kováčová SPE0256 Klub OB Sokol Pezinok 47:41 + 1:37
3 Eva Ondovčíková SPE0358 Klub OB Sokol Pezinok 53:36 + 7:32
4 Adéla Navrátilová VBA0251 ŠK VAZKA Bratislava 60:01 + 13:57
5 Gabriela Trepáčová VZA0351 Slávia Žilinská univerzita 66:22 + 20:18
Khrystyna Myhovych SPE0255 Klub OB Sokol Pezinok DNS

W 21- B 5.10 km / 155 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Terézia Pompurová TBB9851 ŠK Terezka Banská Bystrica 53:56
2 Lucia Ondovčíková SPE0051 Klub OB Sokol Pezinok 57:07 + 3:11
3 Barbora Pavliková KYS9152 Klub OB Kysak 61:20 + 7:24
4 Michaela Velgosová TKE0151 Klub OB ATU Košice 74:51 + 20:55

W 21- E 8.00 km / 255 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Ľuboslava Weissová TKE0252 Klub OB ATU Košice 63:05
2 Tamara Miklušová RBA0252 TJ Rapid Bratislava 72:11 + 9:06
3 Jana Macinská TKE8651 Klub OB ATU Košice 78:46 + 15:41
4 Kristína Krajčíková TKE9254 Klub OB ATU Košice 81:07 + 18:02
5 Ľudmila Hančárová KYS9451 Klub OB Kysak 84:57 + 21:52
6 Barbora Pijáková SPE9451 Klub OB Sokol Pezinok 89:59 + 26:54
7 Hana Šmelíková FBA6951 ŠK Farmaceut Bratislava 98:48 + 35:43
8 Andrea Štefková ZMT93AA Klub OB Martin 106:17 + 43:12
9 Viktória Roháčová TKE0051 Klub OB ATU Košice 115:34 + 52:29

W 35- A 5.30 km / 160 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Alena Bukovacová FBA7451 ŠK Farmaceut Bratislava 59:32
2 Tetiana Shuniakova SKS8751 Športový klub Sandberg 65:05 + 5:33
3 Ľubomíra Ježíková SPE8351 Klub OB Sokol Pezinok 114:22 + 54:50
4 Jana Sýkorová RBA7651 TJ Rapid Bratislava 137:54 + 78:22

W 40- A 4.90 km / 150 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Silvia Chupeková VZA7250 Slávia Žilinská univerzita 45:39
2 Katarína Fedorová SPE7451 Klub OB Sokol Pezinok 46:10 + 0:31
3 Veronika Prutkayová SKS7852 Športový klub Sandberg 61:34 + 15:55
4 Daniela Ondovčíková SPE7852 Klub OB Sokol Pezinok 65:40 + 20:01
5 Táňa Bednáriková SSN7952 KOB Čingov Spišská Nová Ves 73:41 + 28:02
6 Katarína Lanátorová RBA7856 TJ Rapid Bratislava 81:09 + 35:30
7 Petra Kotuliaková FBA7552 ŠK Farmaceut Bratislava 87:47 + 42:08
Lenka Knížová 06D77AA TRIAX DISK
Janka Bálintová DNS

W 45- A 4.60 km / 145 m Split times

W 50- A 4.40 km / 140 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Zuzana Poštulková VZA7051 Slávia Žilinská univerzita 58:50
2 Martina Pánková RBA6953 TJ Rapid Bratislava 63:12 + 4:22
3 Barbora Šmelíková VBA6951 ŠK VAZKA Bratislava 66:14 + 7:24
4 Valéria Kuráková TKE7151 Klub OB ATU Košice 72:22 + 13:32
5 Marta Jonášová SKS6951 Športový klub Sandberg 103:10 + 44:20

W 55- A 4.00 km / 130 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Eva Mušinská TKE6451 Klub OB ATU Košice 49:02
2 Jana Šmelíková HBB6651 ŠK HADVEO Banská Bystrica 52:04 + 3:02
3 Jana Franková KYS6651 Klub OB Kysak 71:50 + 22:48
4 Soňa Mazúrová RBA6551 TJ Rapid Bratislava 78:45 + 29:43
Izabela Štefko ZMT6554 Klub OB Martin DISK

W 60- A 3.50 km / 95 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Tamara Denysenko VZA6151 Slávia Žilinská univerzita 37:48
2 Iva Kumová RBA6252 TJ Rapid Bratislava 49:46 + 11:58
3 Judita Sádecká TKE6253 Klub OB ATU Košice 51:05 + 13:17
4 Jana Davi ZMT6151 Klub OB Martin 57:36 + 19:48
5 Taťjana Jánošková RBA6051 TJ Rapid Bratislava 61:16 + 23:28
6 Mária Fekiačová VBA5851 ŠK VAZKA Bratislava 82:18 + 44:30
7 Elena Polakovičová VZA5850 Slávia Žilinská univerzita 83:04 + 45:16
Darina Poláčková SPE5852 Klub OB Sokol Pezinok DNF

W 65- A 3.10 km / 75 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Eva Pijáková SPE57AA Klub OB Sokol Pezinok 51:57
2 Angela Maľarová TKE5752 Klub OB ATU Košice 57:53 + 5:56
3 Iveta Putnovská TKE5651 Klub OB ATU Košice 66:46 + 14:49
4 Beata Vávrová RBA5651 TJ Rapid Bratislava 79:49 + 27:52
5 Marta Brzová SPE5351 Klub OB Sokol Pezinok 86:07 + 34:10

W 70- A 3.10 km / 75 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Viola Juhasová ZMT5251 Klub OB Martin 49:24
2 Marie Fraňová SPE5051 Klub OB Sokol Pezinok 69:19 + 19:55

M -12 A 3.10 km / 75 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Boris Kocúr FBA1004 ŠK Farmaceut Bratislava 36:06
2 Lukáš Bukovác FBA1002 ŠK Farmaceut Bratislava 41:02 + 4:56
3 Daniel Szabó SPE1001 Klub OB Sokol Pezinok 42:00 + 5:54
4 Matej Trenčan HBB1001 ŠK HADVEO Banská Bystrica 45:17 + 9:11
5 Peter Kotuliak FBA1003 ŠK Farmaceut Bratislava 45:52 + 9:46
6 Richard Kanávor FBA1006 ŠK Farmaceut Bratislava 67:42 + 31:36
Vladislav Volkov VZA1002 Slávia Žilinská univerzita DISK
Vojtech Bálint VZA1003 Slávia Žilinská univerzita DNS

M -14 A 4.40 km / 140 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Tomáš Babík VZA0802 Slávia Žilinská univerzita 53:38
2 Ján Dokupil SKS0801 Športový klub Sandberg 53:39 + 0:01
3 Michal Paulus VZA0904 Slávia Žilinská univerzita 58:57 + 5:19
4 Tomáš Legath KYS0803 Klub OB Kysak 61:50 + 8:12
5 Ján Varga 65:45 + 12:07
6 Daniel Jozef Nemček SPE0905 Klub OB Sokol Pezinok 66:58 + 13:20
7 Jakub Kaman 67:06 + 13:28
8 Daniel Ondovčík SPE0801 Klub OB Sokol Pezinok 77:36 + 23:58
9 Mátyás Hujduš KYS0802 Klub OB Kysak 89:23 + 35:45
Samuel Polónyi VZA0903 Slávia Žilinská univerzita DNS
Ján Plavčan SPE0812 Klub OB Sokol Pezinok DNS
Samuel Michač HBB0802 ŠK HADVEO Banská Bystrica DNS

M -16 A 5.70 km / 175 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Filip Jančík SPE0604 Klub OB Sokol Pezinok 40:28
2 Matej Balogh SPE0710 Klub OB Sokol Pezinok 40:49 + 0:21
3 Tomáš Syrový SPE0601 Klub OB Sokol Pezinok 42:47 + 2:19
4 Michal Dolný SPE0706 Klub OB Sokol Pezinok 47:48 + 7:20
5 Daniel Šmelík RBA0702 TJ Rapid Bratislava 49:10 + 8:42
6 Maroš Dudra KYS0601 Klub OB Kysak 51:10 + 10:42
7 Dávid Cisár SPE0708 Klub OB Sokol Pezinok 51:43 + 11:15
8 Maksym Volkov VZA0701 Slávia Žilinská univerzita 54:45 + 14:17
9 Jakub Brňák SKS0701 Športový klub Sandberg 63:27 + 22:59
10 Michal Domonkoš SKS0704 Športový klub Sandberg 78:37 + 38:09
11 Patrik Prutkay SKS0703 Športový klub Sandberg 80:47 + 40:19
12 Damián Dojčar SPE0709 Klub OB Sokol Pezinok 91:37 + 51:09
13 Lukáš Kapusta SPE0602 Klub OB Sokol Pezinok 92:59 + 52:31
14 Milan Trenčan HBB0703 ŠK HADVEO Banská Bystrica 109:00 + 68:32
15 Andrej Borský FBA0703 ŠK Farmaceut Bratislava 122:28 + 82:00
David Krivoklatský DISK
Tobiás Trajanov SPE0711 Klub OB Sokol Pezinok DISK

M -18 A 7.60 km / 280 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Filip Bukovac FBA0501 ŠK Farmaceut Bratislava 61:37
2 Marek Dolný SPE0407 Klub OB Sokol Pezinok 62:51 + 1:14
3 Tomáš Kasza FBA0503 ŠK Farmaceut Bratislava 63:32 + 1:55
4 Tomáš Porubčan KYS0501 Klub OB Kysak 101:49 + 40:12
Adam Trepáč VZA0501 Slávia Žilinská univerzita DNS
Vladimír Molnár SPE0409 Klub OB Sokol Pezinok DNS

M -20 A 8.00 km / 290 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Martin Knor ZMT0201 Klub OB Martin 61:17
2 Lukáš Mário Novota TKE0302 Klub OB ATU Košice 66:28 + 5:11
3 Richard Sláma TKE0303 Klub OB ATU Košice 75:05 + 13:48
4 Tomáš Jurčík VZA0301 Slávia Žilinská univerzita 78:30 + 17:13
5 Oliver Lago VBA0301 ŠK VAZKA Bratislava 86:29 + 25:12
Maximilián Kubik RBA0303 TJ Rapid Bratislava DNS

M 21- B 8.50 km / 295 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Miroslav Kollár KYS8801 Klub OB Kysak 75:44
2 Silvester Dulák SSN9007 KOB Čingov Spišská Nová Ves 87:45 + 12:01
3 Tomáš Jánoška RBA9301 TJ Rapid Bratislava 93:13 + 17:29
4 Miroslav Tauber SSN9301 KOB Čingov Spišská Nová Ves 95:07 + 19:23
5 Juraj Horniak BBA8202 KOBRA Bratislava 99:54 + 24:10
Phillip Štubňa RBA9304 TJ Rapid Bratislava DNF

M 21- D 8.00 km / 290 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Miroslav Hríbik HBB8501 ŠK HADVEO Banská Bystrica 129:06
2 Michal Kurák TKE0101 Klub OB ATU Košice 139:36 + 10:30
3 Adam Navrátil VBA9901 ŠK VAZKA Bratislava 139:59 + 10:53
Branislav Kuník SPE9902 Klub OB Sokol Pezinok DISK
Radoslav Kuník SPE0103 Klub OB Sokol Pezinok DISK
Vladyslav Myrets SKS8902 Športový klub Sandberg DISK

M 21- E 13.60 km / 435 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Adam Jonáš BBA0101 KOBRA Bratislava 90:37
2 Medard Féder PEZ0102 Klub OB AŠK Pezinok 92:48 + 2:11
3 Michal Krajčík TKE8704 Klub OB ATU Košice 93:16 + 2:39
4 Daniel Pompura TBB0101 ŠK Terezka Banská Bystrica 93:35 + 2:58
5 Jakub Chupek VZA9901 Slávia Žilinská univerzita 93:44 + 3:07
6 Lukáš Barták BBA8301 KOBRA Bratislava 95:48 + 5:11
7 Martin Jonáš BBA9601 KOBRA Bratislava 100:01 + 9:24
8 Štefan Šurgan VBA7904 ŠK VAZKA Bratislava 105:37 + 15:00
9 Maroš Bukovac FBA7601 ŠK Farmaceut Bratislava 113:47 + 23:10
10 Peter Mižúr FBA9101 ŠK Farmaceut Bratislava 115:26 + 24:49
11 Adam Tysz TKE8703 Klub OB ATU Košice 117:40 + 27:03
12 Michal Barták BBA7801 KOBRA Bratislava 122:33 + 31:56
13 Michal Pavlík SSN9001 KOB Čingov Spišská Nová Ves 138:59 + 48:22
14 Mikuláš Novota TKE6002 Klub OB ATU Košice 158:49 + 68:12
15 Lukáš Simočko TKE0003 Klub OB ATU Košice 175:13 + 84:36
Marian Dávidík BBA7713 KOBRA Bratislava DNS
Dávid Franko KYS9301 Klub OB Kysak DNS

M 35- A 8.50 km / 295 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Miroslav Lago VBA7601 ŠK VAZKA Bratislava 84:56
2 Marián Mikluš RBA7204 TJ Rapid Bratislava 92:22 + 7:26
3 Martin Bednárik TNR72AA ŠK Triturus Nitra 96:00 + 11:04
4 Peter Macinský TKE8603 Klub OB ATU Košice 128:37 + 43:41
5 Oleh Volkov VZA8701 Slávia Žilinská univerzita 136:38 + 51:42

M 40- A 8.00 km / 285 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Jozef Chupek VZA7101 Slávia Žilinská univerzita 63:08
2 Radoslav Jonáš SKS6902 Športový klub Sandberg 69:24 + 6:16
3 Igor Štefko ZMT6808 Klub OB Martin 78:03 + 14:55
4 Dušan Hrnčiar FBA7703 ŠK Farmaceut Bratislava 80:52 + 17:44
5 Alexander Volkov VZA8002 Slávia Žilinská univerzita 80:53 + 17:45
6 Marian Spišiak SPE7601 Klub OB Sokol Pezinok 83:42 + 20:34
7 Igor Patráš HBB7901 ŠK HADVEO Banská Bystrica 84:22 + 21:14
8 Tibor Lanátor RBA7903 TJ Rapid Bratislava 104:13 + 41:05
9 Andrej Patráš HBB8201 ŠK HADVEO Banská Bystrica 114:41 + 51:33
10 Milan Trenčan HBB7906 ŠK HADVEO Banská Bystrica 129:42 + 66:34
11 Marek Koman FBA7905 ŠK Farmaceut Bratislava 136:35 + 73:27
12 Miroslav Stupavský 01C76AB Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos 137:46 + 74:38
13 Ivan Kotuliak FBA7402 ŠK Farmaceut Bratislava 138:35 + 75:27
Marián Cisár SPE7803 Klub OB Sokol Pezinok DNS

M 45- A 7.60 km / 280 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Zdenko Roháč TKE7301 Klub OB ATU Košice 74:49
2 Peter Vandlíček VZA7300 Slávia Žilinská univerzita 76:55 + 2:06
3 Ľuboš Michač HBB7601 ŠK HADVEO Banská Bystrica 84:23 + 9:34
4 Pekka Lauri 02O65AA (FIN) Keravan Urheiljat 90:35 + 15:46
5 Martin Borský FBA7704 ŠK Farmaceut Bratislava 93:25 + 18:36
6 Štefan Brňák SKS7601 Športový klub Sandberg 107:21 + 32:32
7 Rastislav Dokupil SKS7402 Športový klub Sandberg 111:00 + 36:11
8 Martin Hujduš KYS7202 Klub OB Kysak 114:21 + 39:32
9 Peter Vorlíček SKS7501 Športový klub Sandberg 117:54 + 43:05
10 Denis Kizhaev 12F74AA (RUS) Orienta-Victoria 132:43 + 57:54
11 Jožko Dorozlo SPE7090 Klub OB Sokol Pezinok 149:50 + 75:01
Vojtech Bálint st. DNS

M 50- A 6.60 km / 275 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Jozef Pollák TKE6001 Klub OB ATU Košice 51:29
2 Juraj Šmelík RBA6603 TJ Rapid Bratislava 54:28 + 2:59
3 Valér Franko KYS6601 Klub OB Kysak 67:24 + 15:55
4 Igor Porubčan KYS7101 Klub OB Kysak 70:48 + 19:19
5 Martin Velgos TKE7202 Klub OB ATU Košice 74:06 + 22:37
6 Peter Jurčík VZA6802 Slávia Žilinská univerzita 90:19 + 38:50
7 Richard Balogh SKS6901 Športový klub Sandberg 94:21 + 42:52
8 Ivan Trepáč VZA7001 Slávia Žilinská univerzita 135:36 + 84:07
9 Vladimír Bobovský SPE7202 Klub OB Sokol Pezinok 216:08 + 164:39
Marián Šipoš SPE7102 Klub OB Sokol Pezinok DNS
Milan Kurák TKE6801 Klub OB ATU Košice DNS

M 55- A 5.70 km / 175 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Martin Jerguš TKE6702 Klub OB ATU Košice 68:01
2 Peter Sláma TKE6401 Klub OB ATU Košice 76:29 + 8:28
3 Roman Ščehovič EBB6401 TJ Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica 79:50 + 11:49
4 Milan Beleš SPE5901 Klub OB Sokol Pezinok 81:31 + 13:30

M 60- A 5.50 km / 165 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Csaba Takács TKE6205 Klub OB ATU Košice 55:38
2 Jaroslav Kollár KYS6102 Klub OB Kysak 66:35 + 10:57
3 Karol Janšo TKE6206 Klub OB ATU Košice 69:30 + 13:52
4 Milan Mazúr RBA6201 TJ Rapid Bratislava 70:25 + 14:47
5 Miroslav Palička SSN5902 KOB Čingov Spišská Nová Ves 73:54 + 18:16
6 František Priesol RBA5901 TJ Rapid Bratislava 76:01 + 20:23
7 Ján Štubňa RBA5803 TJ Rapid Bratislava 78:24 + 22:46
8 Milan Petrinec RBA5802 TJ Rapid Bratislava 83:26 + 27:48
9 Jozef Fekiač VBA5801 ŠK VAZKA Bratislava 89:04 + 33:26
10 Dušan Formanko RBA5801 TJ Rapid Bratislava 97:47 + 42:09
11 Dušan Rybár RBA6202 TJ Rapid Bratislava 102:41 + 47:03
Jozef Fedor SPE5701 Klub OB Sokol Pezinok DNF
Mojmir Stastny 01C59AA Neregistrovani/ No Club/ Vereinslos DNS

M 65- A 4.60 km / 145 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Peter Polakovič VZA5501 Slávia Žilinská univerzita 47:56
2 Ján Mižúr FBA5501 ŠK Farmaceut Bratislava 50:36 + 2:40
3 Volodymyr Shuniakov SKS5701 Športový klub Sandberg 59:41 + 11:45
4 Slávko Žilinčík TKE5602 Klub OB ATU Košice 76:01 + 28:05
5 Viktor Mikluš FBA5201 ŠK Farmaceut Bratislava 93:42 + 45:46
Michal Simočko TKE5302 Klub OB ATU Košice DISK
Ján Kuchta TKE5701 Klub OB ATU Košice DNS

M 70- A 3.50 km / 95 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Ivan Zacharovský ZMT5201 Klub OB Martin 61:16
2 Viktor Vávra RBA5001 TJ Rapid Bratislava 64:54 + 3:38
Ján Nebeský FBA4101 ŠK Farmaceut Bratislava DISK
Milan Meriač ZMT4205 Klub OB Martin DNS

W -10 2.00 km / 55 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Barbora Kocúrová FBA1251 ŠK Farmaceut Bratislava 26:32
2 Gabika Gibalová 38:23 + 11:51
3 Tereza Čuvalová 55:07 + 28:35
4 Zoja Vargová 111:09 + 84:37

M -10 2.00 km / 55 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Šimon Patráš HBB1301 ŠK HADVEO Banská Bystrica 20:59
2 Viktor Ježík SPE1202 Klub OB Sokol Pezinok 28:06 + 7:07
Adrián Ferianc DISK

MW-R 2.00 km / 55 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Tomáš Gibala 26:35
2 Anička Syrová SPE1555 Klub OB Sokol Pezinok 28:30 + 1:55
3 Veronika Šipošová 29:13 + 2:38
4 Stanyslav Volkov VZA1501 Slávia Žilinská univerzita 30:48 + 4:13
5 Jakub Trenčan 37:50 + 11:15
6 Dávid Dulák 45:04 + 18:29
7 Stella Karchová 46:59 + 20:24
8 Tatiana Vrzgulová 47:12 + 20:37
9 Anna Brázdovičová 48:20 + 21:45
10 Mária Šmahovská 52:49 + 26:14
11 Marta Viola Lago VBA17AB ŠK VAZKA Bratislava 69:02 + 42:27
12 Mila Juhasová 87:44 + 61:09
13 Zuzana Máčajová SKS1551 Športový klub Sandberg 107:17 + 80:42
Lukáš Dávidík BBA14AA KOBRA Bratislava DNS
Nela Bobovská SPE1351 Klub OB Sokol Pezinok DNS
Patrik Jurčík DNS
Zuzana Lachká SPE1451 Klub OB Sokol Pezinok DNS

K3 3.10 km / 75 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Peter Bohuš FBA7904 ŠK Farmaceut Bratislava 29:02
2 Adam Müller VBA8802 ŠK VAZKA Bratislava 36:44 + 7:42
3 Ján Varga 40:37 + 11:35
4 Miroslava Babkova FBA7553 ŠK Farmaceut Bratislava 45:40 + 16:38
5 Zuzana Trenčanová HBB7951 ŠK HADVEO Banská Bystrica 46:36 + 17:34
6 Iveta Bobovská SPE8051 Klub OB Sokol Pezinok 49:58 + 20:56
7 Samuel Hostačný SPE0501 Klub OB Sokol Pezinok 53:07 + 24:05
8 Vladimíra Kutajová VZA9352 Slávia Žilinská univerzita 55:23 + 26:21
9 Edita Máčajová SKS75AB Športový klub Sandberg 56:23 + 27:21
10 Michaela Syrová SPE7951 Klub OB Sokol Pezinok 59:07 + 30:05
11 Ondrej Pařízek FBA0604 ŠK Farmaceut Bratislava 79:50 + 50:48
12 Jana Pařízková FBA7352 ŠK Farmaceut Bratislava 103:47 + 74:45
Jozef Nemček SPE7701 Klub OB Sokol Pezinok DNS

N 2.10 km / 70 m Split times

Place Runner Reg. number Club Time Loss
1 Romana Tauberová 35:51
2 Jiří Kaman 42:48 + 6:57
3 Ingrid Kuníková SPE7251 Klub OB Sokol Pezinok 50:50 + 14:59
4 Tamara Vrzgulová 85:00 + 49:09
5 Zuzana Kupská 89:23 + 53:32
6 Laura Komínková 93:21 + 57:30